Leczenie kanałowe, czyli endodoncja to zabieg polegający na całkowitym usunięciu miazgi zębowej. Metodę tę stosuje się w przypadku zdiagnozowania stanu zapalnego miazgi. Jak przebiega leczenie kanałowe? Tłumaczymy!
Zapamiętaj!
- Leczenie kanałowe pozwala zachować ząb.
- Leczenie kanałowe to inaczej leczenie endodontyczne.
- Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
- Procedura polega na usunięciu miazgi zęba i oczyszczeniu kanałów.
- Na początku i na koniec leczenia wykonuje się zdjęcie RTG.
Czym jest i kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest zazwyczaj ostatnią szansą na uratowanie zęba. Stosowane jest, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zębowej. Ten zaś może być konsekwencją zaawansowanej, nieleczonej próchnicy. Zapalenie powoduje silne, charakterystyczne dolegliwości bólowe, które skłaniają do szukania pomocy w gabinecie stomatologicznym. Przyczyną zapalenia może być również pęknięcie lub złamanie zęba, a także wielokrotne leczenie i uzupełnianie danego ubytku.
Warto pamiętać, że zapalenie miazgi wymaga leczenia, a zbagatelizowanie problemu może prowadzić do poważniejszych problemów jak ropień, martwica, czy zapalenie okostnej. Już niewielkie dolegliwości bólowe powinny skłonić do wizyty u stomatologa. Lekarz na podstawie badania jest w stanie określić, czy leczenie kanałowe jest konieczne. Pierwszym etapem jest wykonanie badania obrazowego, które pozwala na zapoznania się z budową i położeniem kanałów zębowych.
Zdjęcie RTG umożliwia również ocenę stopnia zaawansowania zapalenia miazgi, co jest niezbędne przy ustalaniu leczenia, dobieraniu znieczulenia. Przy leczeniu kanałowym zawsze stosowane jest znieczulenie miejscowe, ponieważ miazga zębowa jest silnie unerwiona.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz może przystąpić do opracowywania chorego zęba. Pierwszym krokiem jest otworzenie komory zęba oraz dokładne usunięcie zakażonej tkanki. Procedura ta umożliwia dotarcie do kanałów korzeniowych – te muszą zostać oczyszczone na całej swojej długości. Lekarz poszerza kanały, usuwa chorobowo zmienioną tkankę oraz nerwy, a na koniec dezynfekuje. W czasie opracowywania kanałów stomatolog sprawdza za pomocą endometru długość kanałów, ponieważ istotne jest, aby zostały one dokładnie oczyszczone – pozostawienie chorej tkanki spowodowałoby nawrót dolegliwości i wymusiło powtórne otwarcie zęba.
Oczyszczone, zdezynfekowane kanały należy osuszyć i wypełnić specjalną substancją chroniącą przed nawrotem zakażenia. Zakończeniem leczenia jest założenie wypełnienia lub odbudowa zęba np. przy zastosowaniu korony.
Leczenie endodontyczne – co warto wiedzieć?
Zazwyczaj po prawidłowo wykonanym zabiegu dolegliwości bólowe mijają, a zaleczony ząb może służyć jeszcze przez wiele lat. Bywają jednak sytuacje, kiedy konieczne jest powtórne otwarcie zęba i wykonanie zabiegu. Przyczyną może być zbyt cienkie wypełnienie kanałów, zmiany w okolicy wierzchołka korzenia, obrzęk czy przetoka ropna. Wiele z tych problemów ujawnia się na zdjęciu RTG, które powinno zostać wykonane po zabiegu leczenia kanałowego w celu oceny efektywności zabiegu.
Dziś powikłania i komplikacje po leczeniu endodontycznym nie zdarzają się często, jednak w razie wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po zabiegu pacjent może skarżyć się na nadwrażliwość zęba i niewielki dyskomfort, jednak dolegliwości te powinny ustąpić po maksymalnie 10 dniach.
Leczenie kanałowe – zalety i przeciwwskazania
Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie zęba i obecnie stanowi standardową procedurę przeprowadzaną w większości gabinetów stomatologicznych. Ząb może zostać zaleczony podczas jednej wizyty, a zabieg jest bezpieczny i bezbolesny (dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia). W bardziej skomplikowanych przypadkach zabieg może trwać dłużej, a lekarz przeprowadza go przy użyciu mikroskopu.
Skuteczność zabiegów jest bardzo wysoka, jednak niekiedy może on zakończyć się niepowodzeniem – przyczyną bywa specyficzna budowa korzeni, rozległość zakażenia czy różnego rodzaju zaburzenia odpornościowe organizmu. Warto też pamiętać, że przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego może być pionowe złamanie korzenia, znaczne zniszczenia korzenia i ścian zęba, hemofilia, zapalenie wsierdzia. Przed poddaniem się leczeniu pacjent musi wypełnić ankietę i podpisać zgodę.
Jak przebiega leczenie kanałowe? To kilka etapów, które pacjent może przejść podczas jednej wizyty. Na początku i na końcu zabiegu powinno zostać wykonane zdjęcie RTG, które pozwoli ocenić stan zęba, a następnie efekty zastosowanego leczenia.