O tym nie zapominaj!
- Zanim zostanie podjęta decyzji o implantacji zęba, konieczne są dokładne badania.
- W niektórych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe procedury, żeby przygotować najlepsze możliwe warunki dla implantu.
- Po zabiegu kluczowe są regularne wizyty kontrolne i odpowiednia higiena jamy ustnej, aby utrzymać implant w dobrym stanie przez długi czas.
Etapy implantacji zęba – konsultacja i planowanie
Pierwszy etap, czyli konsultacja ze specjalistą, jest najważniejszy. W tym czasie dentysta dokładnie oceni stan twojej jamy ustnej, w tym kondycję zębów i dziąseł. To nie tylko standardowy przegląd – specjalista skupi się na określeniu, czy jesteś odpowiednim kandydatem do implantacji.
Niezbędne będą badania obrazowe takie jak rentgen czy skan 3D, które dostarczają szczegółowych informacji o strukturze twoich kości szczękowych. Te dane są niezbędne do precyzyjnego zaplanowania lokalizacji implantu, jego rozmiaru i kształtu. Bez tego etapu implantacja zęba jest niemożliwa!
Przygotowanie miejsca implantacji
Drugi etap to przygotowanie miejsca pod implant. Może to być ekstrakcja zęba (jeśli z jakiegoś powodu to on będzie zastępowany implantem) lub augmentacja kości – proces odbudowywania niedoboru kości.
Augmentacja jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia solidną podstawę dla implantu, co jest kluczowe dla jego stabilności i trwałości. Kość szczęki jest w końcu fundamentem dla implantu – a wszyscy dobrze wiemy, co dzieje się z konstrukcjami, które mają zbyt słabe lub uszkodzone fundamenty!
Czasami wymagane jest także leczenie dziąseł, aby maksymalnie zwiększyć szanse na przyjęcie implantu przez organizm.
Umieszczenie Implantu zęba w jamie ustnej
Trzeci etap, czyli umieszczenie implantu, jest najważniejszym etapem całego procesu implantacji zęba.
Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort i brak bólu. Implantolog dokładnie wywierca otwór w kości, dostosowany do wielkości i kształtu wybranego implantu. Następnie implant jest delikatnie i precyzyjnie umieszczany w przygotowanym miejscu.
To od powodzenia tego etapu zależy przyszła stabilność i funkcjonalność implantu. Złe osadzenie implantu bardzo szybko skończy się koniecznością jego usunięcia i wstawienia na nowo!
Co dzieje się na ostatnim etapie implantacji zęba?
Po umieszczeniu implantu rozpoczyna się proces gojenia i osseointegracji – czyli łączenia się implantu z kością. Teraz niezbędne są czas i cierpliwość. Gojenie się dziąseł i integracja implantu z kośćmi szczęki zajmuje nawet do kilku miesięcy!
W tym czasie należy koniecznie przestrzegać wszystkich zaleceń dentysty dotyczących diety, higieny i unikania pewnych aktywności, które mogą zakłócić proces gojenia.
Po implantacji zęba – umieszczenie abutmentu i montaż korony
Wiesz już, jakie są etapy implantacji zęba, które skutkują umieszczeniem w kości szczęki pacjenta implantu, czyli elementu, na którym zostanie osadzona część zewnętrzna, tj.korona przypominająca prawdziwy ząb.
Gdy implant zostanie przyjęty przez organizm, a rana się zagoi, następuje umieszczenie abutmentu – niewielkiego elementu łączącego implant z koroną protetyczną.
Ostatnim etapem jest montaż korony protetycznej, która jest dopasowana kolorystycznie i kształtem do twoich naturalnych zębów, by zapewnić naturalny wygląd uśmiechu.
Ważne rady po implantacji zęba
Aby proces implantacji przebiegł pomyślnie, ważne jest przestrzeganie kilku zasad.
- Przestrzegaj zaleceń dentysty, zwłaszcza w zakresie higieny jamy ustnej i diety. Pamiętaj, że implanty nie są tanie i choćby dlatego nie warto ryzykować!
- Regularne wizyty kontrolne pozwolą monitorować stan implantu i całej jamy ustnej.
- Dobra higiena jamy ustnej i unikanie szkodliwych nawyków, takich jak palenie czy nadmierne spożycie alkoholu, są niezbędne, aby zachować implant w dobrej kondycji przez lata.